En güvenli kilit sistemi hangisi?

Kapı kilit sistemlerinde güvenlik

Kilit birşeyleri güvenlik altına almak için en gerkli sistemler, bir ev, iş yeri kasa,dolap çantave arabalarımız için kilit sistemi en etkin güvenlik sistemidir. Kapıtalan bir alan için dışarıdan sızmalara karşı önlem olan kilit için kullanılacağı yere göre farklı sistemlere sahiptir.

Bir çok kilit sistemi olan eşya ve araçları bir kenara bırakıp evlerimiz ve işlerimiz için üretilen kilit sistemlerini baz alarak kilit çeşitlerine bir göz atalım.

S-lock sistem kilitler.

Kilit sistemi bir göbek silindir ve bu ikiliden oluşan sistemi çalıştıran anahtar ve anahtarlardan oluşur. Kilidin sağlamlığını ve dayanımını sağlayan silindir sistemidir. Lisindir sistemlerinde en çok kullanılan s kilit sistemidir. S kilit sistemi ise silindir içindeki çelik dillerin S şeklinden adını alır. Anahtar göbeği ile çalışan S çelik silindir sistemi her kilitleme kademesinde S ağız boşluğu genişleyerek sisteme daha derin ve sıkı tutunur.

S sistemin s harfinde olduğu gibi kabalı uçlardan kilitlendiğinden zorlamara ve kırılmalara karşı diğer kilit sistemlerine göre daha güvenlidir. 

 

Gömme göbek sistemi

Gömme göbek sistemi diğer kilit göbeklerine göre iç bükey bir yapıya sahiptir. Bu sayede anahtar yaklaşımı ve girişi daha derinden olur. Anahtar girme çabalarına karşı mükemmel koruma sağlar. İç bükey yapısı sayesinde alet edatvatla göbek sistemine yaklaşımı zordur. Bu nedenle çilingirlerinde korkulu rüyasıdır. Usta olmayan bir çilingirin bu tür bir kilit sistemine saip kapıyı açması neredeyse çok güçtür. 

V sistem kilitler

Diğer kilit silindir ve kilit göbek sistemlerine çok basit bir yapıya sahiptir. Ama bu basitlik güvenliği zarara uğratmaz. V sistem kilitler gücünü yapsından alır. Kırılmaya ve darbeye karşı en dayanıklı kilit sistemleridir. 

Pimli kilit göbekleri

Pimli kilit göbekleri genellikle çok noktalı kilit sistemleri ile birlikte kullanılır. Çok noktalı kilit sistemleri kapının dörbir tarafındaki çelik silindirleri hareket ettirek yuvalarına sokar ve tam bir kilitleme sağlar.

İşte bu sistemle birlikte kullanılan pimli göbek sistemi bir çok noktadan göbek için temasla anahtar tam oturumu sağlar ve sistemi çalıştırır. Bu tür anahtarların kopyasını yapmak çok zordur bu nedenle anahtarı kaybetmemekte fayda vardır.